peťo bondra skončil kariéru, svet ako sme ho poznali doteraz, skončil. nový svet trvá 3948 dní

citáty z rozhovoru boli použité v článku o Dope Aviators v denníku SME 27. júna 2007


related
archiv

Letecké dni s Dope Aviators

výsledok množstva hodín nočného potmehúdskeho mixovania.
Rozhovor o bazéne mediálneho biznisu, do ktorého sa ťažko ponára bez neoprénu. O žižkovskom vysielači medzi tatranskými vrchmi, o oku hurikánu, indie nahrávkach za 20 Kčs, vrzgote kuchynskej linky, samplovaní bakteriálnych kultúr a hudobnom podhubí vo Fínsku... to všetko s hudobnou skupinou Dope Aviators.

Emko, Kasko a Sandozz sú Slováci, ale kolískou ich debutu je Praha. Výsledok - či lepšie povedané Product, lebo tak sa tento album volá - je kozmopolitný aj preto, že tu svoje polienko priložili okrem domácich hostí aj škótsky spolubojovník, portugalská huslistka a britský basgitarista. A záverečný mastering? Made in New York.

Abstraktné digitálne úlety si tu podávajú ruku so živými nástrojmi, gitarovým pesničkárstvom šmrncnutým lo-fi a prastarou psychedéliou á la San Francisco či Velvet Underground. Neviem, čo si nebohý Syd Barrett myslel o elektronickej hudbe na prahu tretieho tisícročia, ale verím, že by mal z Dope Aviators radosť. Keďže sa základňa tohto klanu prednedávnom presunula bližšie k polárnemu kruhu a teleportovú linku Bratislava-Tampere zrušili kvôli zvýšenému počtu únosov do iných dimenzií, komunikácia prebiehala skrz e-mail.

Komunita Slovákov v Prahe nezaháľa, najzaujímavejšie projekty slovenskej elektronickej hudby sa rodia práve tam. Okrem toho majú bratia Česi čuch na dobré veci a preto ich niekedy docenenia viac než my u nás doma. Aj pre vás bola Praha zrejme inšpiratívne mesto.

Kasko V prípade albumu Product mám práve pocit, že bol zatiaľ docenený viac na Slovensku, média mu tu venujú väčšiu pozornosť ako v Česku. V Prahe už nežijeme skoro pol roka, takže niektoré kontakty pozvoľna ochabujú. Na druhej strane, Praha bola veľkou inšpiráciou, pretože celý album prakticky vznikol na trase Žizkov, Malá Chuchle a Nusle. Stačí sa pozrieť na obal albumu a malo by to byť jasné. Pozadie je vo Vysokých Tatrách.

~ ~ Žánrové nálepky nás väčšinou odcudzujú tomu, čo je v hudbe podstatné. Ale celkom vyhnúť sa im tiež nedá. Okolo Dope Aviators sa ich vyrojilo niekoľko, od „shoegazing folkotronics“ po „strange-noise-dream pop“. Čo o svojej produkcii vravíte vy sami? Aké sú vaše hudobné srdcovky?

Kasko Ja nasávam hudbu ako špongia a zmestí sa do mňa toho dosť, stále počúvam nové a nové veci. Začínal som ako šesťročný s otcovým kotúčovým magnetofónom a Beatles, Rolling Stones, Byrds, Pink Floyd a Jimy Hendrix Experience. Potom sme si ako tínedžeri s Hlavolamom nechali posielať kazety s novými indie nahrávkami od istého Petra z Revúcej, 20 Kčs za jednu stranu. V pondelok v noci som hltal z rádia Roba Gregora a čumel na 120 minut na MTV. Shoegaze scéna, Velvet Underground, Spacemen 3 a neskôr nástup elektroniky určovali tempo. Čo sa týka Dope Aviators, najväčší vplyv na mňa mal album Phoenix od The Warlocks a potom nekompromisný prístup k hudobnému biznisu, aký razia Brian Jonestown Massacre. Z našich ma najviac berú Poo a ich poňatie hudby v štýle oko hurikánu, alebo štart prúdového lietadla. Punk, Ravel, electro, je toho veľa.

Emko U mňa bol pravý hudobný vývoj trochu oneskorený. Hudba ma síce sprevádzala stále, bez walkmana ani na krok, ale väčšinou to boli všetko ľahko dostupné známe veci ako Beatles, Depeche Mode, Velvet Underground, Nirvana, Doors. Viac hudby som začala objavovať neskôr, keď sme prevádzkovali kultúrny klubík v mojich rodných Malackách, organizovali sme koncertíky, parties. Nakoniec prišiel vrcholný boom, keď som spoznala Kaska, veľkého rockera, a bývala s ním a s piatimi ďalšími chlapcami na Družbe. Tam hrala hudba stále a ja som si zamilovala Spiritualized, MBV, Jesus and Mary Chain a potom ďalšie mená, pre mňa vtedy neznáme. Low, Lali Puna, Ms John Soda a ďalšie.

~ ~ Jadrom Dope Aviators je trojica Emko, Kasko a Sandozz. Koľko času ubehlo odvtedy, čo ste sa dali dohromady, cez rozhodnutie nahrať album až po konečný produkt – Product?

Kasko Sandozz je mojou hudobnou inšpiráciou a kamarátom už od strednej školy, predtým sme spolu hrali v kapelách El Woody Hoo a Cascoforum Rev. Po pár rokoch ticha sme sa stretli v Prahe a začali si púšťať naše „šuplíkové demáče“. To bolo koncom roku 2003. Vtedy som už býval spoločne s Emíliou, ktorá nás spočiatku len počúvala a pozorovala, ale po roku to nevydržala a začali sme komponovať spolu. Myšlienku albumu som mal v sebe odjakživa, správne nastavenie prišlo v Prahe. Baví ma pracovať na hudbe spoločne s inými ľuďmi, vzájomne sa inšpirovať. Rentip z Poo zapôsobil ako katalyzátor a kľúčový činiteľ pri vzniku 11 Fingers Records.

Emko K tomu musím dodať - aký ťažký je život ženy muzikanta! Jasné, že som to už nemohla vydržať! Doma stále gitarové káble rozbordelené po celom byte, Sandozz u nás ako doma. Ale mala som ich veľmi rada, pekne som počúvala čo hrajú, varila im dobroty a radila, čo znie dobre čo nie. Akurát ma nebavilo, že Kasko príliš často zdrhal von za Sandozzom, že idú „komponovať“ - a potom samozrejme na pivo. Tak som si povedala, že to skúsim, pretože hudba, ktorú chalani robili a robia, je podľa mňa úžasná a nápady sa mi v hlave plietli už dlho. Chvíľu ešte trvalo, než som začala spievať, pretože som nikdy predtým nespievala vďaka mojej prehnanej hanblivosti. Ako vyzerali prvé nahrávky? Chlapci museli ísť na balkón na cigaretku a ja som sa s mikrofónom zavrela do skrine. Keď si to potom púšťali, tak som radšej išla nakúpiť, aby som sa nepočula.

~ ~ Zoznam hostí nie je práve najkratší: Rentip z Poo, Hlavolam z Abuse, Andrej Luk, záhadný Tallest man, portugalská huslistka Barbara Barros, britský basgitarista Will Carruthers... Výsledok znie pritom neuveriteľne kompaktne!

Kasko Spolupráca prebiehala veľmi prirodzene a pozvoľna. Rentip z Poo je vlastne akýsi ďalší člen Dope Aviators. Hral s nami aj pár koncertov a najmä sa často ocitol v našom domácom štúdiu, keď sme tam niečo kutili a prispel samplom alebo nápadom. Andrej Luk z kapely Sub n Bus s nami bojoval v Prahe, je to podobný prípad ako Rentip. Barbara nahrala husle do dvoch trackov, ktoré sme spolu raz prešli v Londýne a potom som jej ich poslal vo formáte mp3. Naviac ma dostalo, že v skladbe How is This Sound nám nahral basu basgitarista zo Spacemen 3 a Spiritualized Will Carruthers. Začalo to ako internetové kamarátstvo, neskôr návšteva v Rugby a slovo dalo slovo. Hlavolam, to je „stará páka“, zopár scratchov pre neho nie je problém. Tú kompaktnosť vnímam ako výsledok množstva hodín nočného potmehúdskeho mixovania. V tomto som dosť dôsledný.

~ ~ A kto je Tallest man? Pretože to som sa nedopátral...

Kasko Tallest man aka Martin Shields je náš kamarát z Glasgowa. Naspieval vokály v Heaven or Hell a hral s nami na perkusie, keď sme predskakovali v Prahe kapele Magnetophone. Spolupracoval napríklad na škótskom projekte Weird Attractor.

Je to skvelý človek, ktorý sa objavil v Prahe, prispel svojim dielom k práci na albume a potom sa naše cesty zase rozdelili. Momentálne sa doma zotavuje z ťažkej autoimunitnej choroby. Po dvoch týždňoch v kóme sme všetci šťastní, že to zvládol a posielame mu naše zdravice!

~ ~ Stavili ste skôr na spontánne jednorazové sessions, alebo šlo o pozvoľné vrstvenie zvukov, „dozrievanie“ atmosféry po malých úsekoch? Pre porovnanie, napríklad Poo v rozhovore pre 3/4 Revue vraveli, že spočiatku skladali mesiac jediný track po milisekundách, ale neskôr zistili, že to, čo vznikne za jedno odpoludnie je napokon najlepšie.

Kasko To sa líši track k tracku. Skladby UFO, Dreamachine, Bridge, Email of the Day boli rýchlovky. Ostatné sa menili a vyvíjali postupne. Napríklad Mother 5 je prastará vec, ktorú som začal nahrávať ešte Richardom Imrichom z Nylon Union niekedy v minulom storočí. Potom je tam ešte pár polotovarov, ktoré priniesol Sandozz a spolu sme ich už iba hodili „do gala“.

Emko Myslím, že niektoré nahrávky boli naschvál trochu nedotiahnuté do konca, v pozadí s malým lo-fi nádychom. Niektoré spevy som nahrala na prvý krát len tak skúšobne a potom už nebol čas ich meniť, pretože som odišla do Fínska. Tiež si myslím, že sme pár vecí určite mohli nahrať lepšie. Ale niektoré nahrávacie session sú pre nás krásnymi spomienkami, boli to určité okamihy, ktoré sme spolu zažili a ktoré by som nemenila. Preto je pre nás tento album niečím ako knihou našich životov, ktorej ďalšiu a ďalšiu stránku otvárajú jednotlivé skladby.

~ ~ Tak ja pri listovaní knihou vašich životov musím stále myslieť na to, aký najobskúrnejší zdroj zvuku ste použili.

Kasko Asi to bola starodávna kovová nemocničná kuchynská linka z nášho bytu v Nuslich. Počuť ju vŕzgať na konci skladby Delikatessen. Tiež tam nájdeš rôzne pitch-shiftovaný zvuk otvárania objektívu fotoaparátu Cybershot a zvuk, ktorý vydáva vypínajúci sa telefón Motorola, taký veľký ťažký s anténou. V skladbe Bridge zase väzbí akustická gitara a štrngajú drevené korálkové závesy na dverách.

Emko Hej, tá skriňa bola cool! Všeobecne nás baví počúvať a všímať si rôzne bizarné zvuky. Veľa sa ich dá nájsť v labáku: pípač spektrofotometra, stojan plný eppendorfiek so zapichnutými špičkami z bakteriálnych kultúr. To všetko ešte nahráme!

~ ~ Čerešničkou na torte je fakt, že album zmastroval Robert Poss. Autor hesla „distortion is the truth“, newyorský exprimenátor s hlukovou hrou na elektrickú gitaru, člen noise-rockových Band of Susans... Ako to prebiehalo?

Kasko Robert hral v Prahe na Alternative 2003 a vtedy sme sa zoznámili. Pracoval som totiž pre Tamizdat, ktorí ho tam pozvali. Neskôr som počul jeho album Crossing Casco Bay a jeho zvuk a názov mi vnukli myšlienku masteringu. Po troch rokoch, keď bol album hotový, som mu napísal mail, či by ho nechcel zmastrovať. Odpovedal áno, rýchlo a stručne, to je jeho štýl. Najviac si cením kryštálový zvuk, ktorý dal nahrávke a tiež jeho bezproblémový prístup k celej veci. Za málo peňazí a rečí veľa muziky.

Emko Robert je úžasný človek. Na mastering sme nemali peniaze, ale on ho pre nás urobil, pretože sa mu naša hudba páčila. Za toto mu budem vždy vďačná, takisto ako za jeho prístup. Neskôr nám totiž písal, že je veľmi šťastný, že nám album vyšiel.

~ ~ Product je druhý titul vášho vlastného vydavateľstva 11 Fingers Records. Ako to zatiaľ vyzerá s jeho distribúciou a ohlasmi – na Slovensku, v Česku či vo Fínsku?

Kasko Pomaly to ide, je to lepšie, ako keď sme vydali Fluorescent od Poo. Ohlasy sú pozitívne, ale hudobný a mediálny biznis je bazén, do ktorého sa mi ťažko ponára bez neoprénu. Nehovoriac o tom, že ako „full-time post-doc-scientists“ nemáme na potápanie veľa času. Môžeš napísať, že Dope Aviators hľadajú schopného drzého manažéra. Inak, Fínsko nás prekvapilo svojou muzikálnosťou. Pomaly si hľadáme chodníčky, posielame promo nahrávky, dohadujeme prvé koncerty. V Tampere máme zasadené podhubie.

Emko Myslím, že je škoda, že sa na plný pracovný úväzok venujeme vede, pretože by sme z hudby nevyžili. Už teraz máme veľa materiálu – len mať viac času a aj druhý album by bol čoskoro hotový.

~ ~ Digitálne technológie a internet žehnajú prístupu D. I. Y. – a 11 Fingers je toho dobrým príkladom. Ale jeho s prevádzkou to zrejme nemáte jednoduché...

Kasko Digital je skvelý, inak by to nešlo. Vydavateľstvo 11 Fingers je luxus, ktorý zatiaľ dokážeme sponzorovať z našich doktorských platov. Budúcnosť je nejasná, ale isté je, že sa 11 Fingers len tak ľahko nevzdáme. Label by potreboval aspoň jedného zamestnanca na plný úväzok a zatiaľ sa nám ho nepodarilo nájsť. Do konca budúceho roku sa tento problém vyjasní. Prinajmenšom tak, že sa tým zamestnancom stanem ja.

~ ~ Vaše cesty sa po dokončení albumu rozišli. Zatiaľ čo vy dvaja momentálne žijete vo Fínsku, Sandozz sa presťahoval do Londýna. Je teda definitívne „ex-aviatorom“?

Kasko Definitívne nie. Situácia je teraz taká, že s nami nehrá a nekoncertuje, má svoj sólový projekt a novú kapelu Radio Rebels. Každopádne, naše vzťahy sú viac ako priateľské. Stále spolupracujeme a vymieňame si hudobný materiál. Nie je vylúčené, že sa s nami zase ocitne aj na pódiu.

~ ~ Vo Fínsku ste sa ale medzičasom rozrástli o ďalšieho člena, basgitaristu Tuomasa. Ako ste si navzájom padli do oka a čo najbližšie plánujete?

Kasko Takmer okamžite. Emko si ho tu vytipovala už dávno predtým, než som prišiel do Fínska. Potom stačila jedna spoločná session a bolo to jasné. Budúcnosť jeho hrania v Dope Aviators je však tiež vo hviezdach. Čoskoro asi budeme potrebovať teleport Tampere / Los Angeles. Najbližšie chceme vydať štvor-päťpiesňové EP s názvom Another Stupid Song. Vyjde pravdepodobne iba na vinyle. Pokiaľ ide o 11 Fingers Records, produkcia Sandozzovho sóloveho albumu The I Age je asi v trištvrtine cesty. Tiež chystáme 11fingers kompiláciu, na ktorej sa ocitne mix slovenských projektov ako Angakkut, Poo, Blue M, Barbara Idijot, Dope Aviators, Sandozz, Oliver Irsai plus tracky od kapely Geese a Richarda Formbyho z Leeds a track od Roberta Possa. A ako spomenula Emko, rýchlo nám pribúda aj materiálu na nový album.

~ ~ Bude sa atmosférou a spôsobom vzniku líšiť od Productu?

Kasko Asi bude menej komplikovaný. Ubudne abstraktného ambientu a bude tam viac jednoduchých pesničiek a beatu. Emília začala komponovať veľa a dobre.

Emko  Veru, Kasko to dobre povedal!

~ ~ Na leto chystáte sériu vystúpení – 21. júla vo fínskom Tampere, 28. júla v Prahe a 2. augusta slovenský koncert spojený s krstom albumu v SubClube. Hmmm... neviem si celkom predstaviť niektoré skladby v koncertných verziách. Predsa len, Product bol skôr štúdiovou záležitosťou, hostia sú teraz roztratení po svete.

Kasko Na koncertoch hrávame vo štvorici: ja, Emko, Tuomas a počítač. Koncertné verzie skladieb sa rôznia, niektoré aranžmány sú zmenené, iné sa držia albumových verzií. Hráme aj veľa nového materiálu, ktorý na platni nie je. Z albumu Product hráme teraz iba 4 - 5 trackov, aj kvôli tomu, že je Sandozz preč. Hrať jeho veci bez neho totiž nie je celkom ono.
CAPTCHA Image


neviem precitat!
Počet príspevkov na stránku:
kiza giay
fuck you robot https://kiza.vn/giay-adidas-nam.html
27.04. '18 * 06:01
Giày adidas trẻ trung thời trang, mang đậm phong cách của bạn. Mua giày adidas uy tín, chất lượng bảo hành lâu dài. Giày adidas giá rẻ hấp dẫn
Unblocked sites games
fuck you robot
01.08. '17 * 09:10
Find out when you are separated from your spouse. Find out who you are in this world and what you need to be happy. I think the most important thing in life is to find the self because only by seeing you can do anything else.The key to open every door of science is question mark; Most of our great discoveries are the same, but the wisdom of life often determines where to go when something is wrong ask the question why.
Unblocked School | Unblocked Minecraft | Titanfall Review 2
officialnikefreerun
fuck you robot http://www.officialnikefreerun.com
20.12. '13 * 12:48
officialnikefreerun
Good post.You did a good work,and offer much effective imformation for us!Thank you. 2012 New Arrival Nike Free 5.0 Mens
officialsportshoe
fuck you robot http://www.officialsportshoe.com
20.12. '13 * 12:40
officialsportshoe
I have never read such a excellent article and I am coming back tomorrow to continue reading. New Balance WL88HOT Womens
aedar rete
fuck you robot
07.09. '13 * 04:19
Box sash wooden windows microsoft office 2010 home and business are made with a hollow microsoft office home & business 2010 section within the window microsoft windows 7 home premium frame that holds the microsoft office 2010 home & business sash weights. The sash microsoft office home and business 2010 weights are attached to microsoft windows 7 professional a sash cord that is microsoft home and business 2010 in turn connected to the office 2010 xp sliding window pane. microsoft windows 7 ultimate Commonly the sash weights office 2010 activation key in the weight and pulley system office 2010 standard are made from lead, microsoft windows 8 although more recently office standard 2010 some sash weights are made from steel. ms office home and student 2010 The sash cord is manufactured from braided microsoft windows 8 download cotton that has been pre-stretched and has a polished finish to prevent wear.
cheap beats
fuck you robot http://www.ccedelcaribe.com/cheapbeatsbydre.aspx
13.04. '13 * 03:58
cheap beats
cheap beats by dr dre In our every day life, there are some device we could
never life without. CD player, MP3 player or any stereo
systems we have in our home are useless without the most
important device that we know as the name of headphones.
beats by dre cheap It is very important because it would allow us to use
our music players without disturbing the people all around us.


cheap beats by dreSince the appearance of the headphones for the common users,
some controversies appeared. Some people claimed that
amplifying headphones could give us the best sound quality,
and this is the devices they been looking for all this time,
but others are claiming that this device could cause
damage to our ears cheap beats.
dsoccer
fuck you robot http://www.mercurialonsale.com
06.01. '13 * 15:44
gs ii acc
Comfort for the participant, good hold and successful efficiency.The particular new nike mercurial 2013 soccer boots should also very last and never falter after a few game titles. Usually look after the sports www.mercurialonsale.com footwear, along with perform the cleanup instantly. Mud and grime can harm the boot styles otherwise right away taken off after having a online game. In case you have spent money on acquiring your nike mercurial vapor superfly football boots, it is sensible to provide for all of them with the right care. Using this method your own boots can last you together with not necessarily result in an additional burden financially.
Cheap jerseys
fuck you robot http://www.topthrowbackjerseys.com
15.11. '12 * 07:19
by means of Cheap Throwback NFL Jerseys
movies, or out to dinner with your folks, you look too slick in
players Cheap Throwback Jerseys and managers of NFL teams, there is nothing to suggest these are inferior quality or look anything different from authentic NFL jerseys.

the jerseys that are exactly like the ones that the NFL players take to the field with, they are the ones that are referred to as authentic.

soccer jersey shop that sale lower soccer jersey set. Soccer Cheap jerseys jersey has so umpteen selection http://www.topthrowbackjerseys.com/ , approximately all noted soccer team in the world purpose soccer jersey, from Birmingham FC , Valencia FC, UK Arsenal, Ajax Amsterdam FC , Italians Football club and many more. Soccer jersey manufacturer make soccer shirt that nearly all soccer fans

cheap brand belts
fuck you robot http://www.elikeshop.com
01.11. '12 * 02:48
replica designer shoes, replica designer shoes
replica designer handbags, replica designer handbags
wholesale replica shoes, wholesale replica shoes
wholesale designer handbags, wholesale designer shoes
fashion brand jewelry, fashion brand jewelry
Wholesale Hair Straightener, Wholesale Hair Straightener

designer wholesale from china, designer wholesale from china
cheap purse china, cheap purse china
cheap name brand handbags, cheap name brand handbags
wholesale jewelry, wholesale jewelry
wholesale designer belts, wholesale designer belts
wholesale glass frame, wholesale glass frame
wholesale designer sunglasses, wholesale designer sunglasses

replica designer loafers,replica designer loafers
replica Armani sneakers,replica Armani sneakers
fashion belts for discount, fashion belts for discount
replica designer handbags,replica designer handbags
fashion belts for discount, fashion belts for discount
replica designer handbags,replica designer handbags
wholesale designer sunglasses, wholesale designer sunglasses
cheap purse china, cheap purse china

wholesale designer handbags, wholesale designer shoes
fashion brand jewelry, fashion brand jewelry
knockoff handbags, knockoff handbags
replica leather belts, replica leather belts
wholesale designer loafers, wholesale designer loafers
designer loafer shoes, designer loafer shoes
cheap Polo clothing, cheap Polo clothing
cheap Armani loafer shoes, cheap Armani loafer shoes
replica leather belts,replica leather belts
designer brand belts,designer brand belts

thomas sabo
fuck you robot http://www.ukthomas-sabo.co.uk/
28.05. '12 * 18:15
Quite a few individuals turn thomas sabo to magazines to locate guidance about what clothes and jewellery are fashionable at the moment, whereas others turn to world-wide-web sources. When doing this research in search for fashionable thomas sabo uk thomas sabo uk, certainly one of the primary factors that they spot are many people thomas sabo jewellery talking about Thomas Sabo charms; it is gorgeous, exceptional thomas sabo charms jewellery that is as opposed to anything else on the thomas sabo bracelets scene at present day. Consumers all more than the planet are wearing this lovely thomas sabo jewellery so as to really feel distinctive.It is fantastic to see the range of possibilities thomas sabo necklaces that Thomas Sabo supplies for its clients. The carriers that hold the charms are gorgeous and they are accessible inside a plethora of diverse designs of thomas sabo charms. They can be a bracelet, watch or necklace. What is so very good about Thomas Sabo charms is the fact that they're offered to get a wide range of many people; everybody can put on them from males, females, children and grandparents - persons of all ages
Stránky: 1 | 2 | 3 |