peťo bondra skončil kariéru, svet ako sme ho poznali doteraz, skončil. nový svet trvá 3861 dní

vs
archiv

Being John Malkovich vs EXistenZ

máme potrebu prerábať iné reality na vlastné
Už sa viac nehanbíme, že chceme umrieť, prosíme, aby nás zo starej cely, ktorú nenávidíme, priviedli do novej, ktorú sa ešte len naučíme nenávidieť. Pritom spolupôsobí zvyšok viery, že počas transportu prejde náhodou cez chodbu pán, pozrie na väzňa a povie: „Toho už nezatvárajte. Príde ku mne.“ Franz Kafka

Being John Malkovich [Spike Jonze, 1999]

Craig je typický občan zbavený možností - bábkoherec. Spodobnenie do takej ušľachtilej a neziskovej profesie je skutočne veľmi poetické. Bábkarina je obľúbeným športom aj pre ostatné bežné masy bez umeleckých ambícií. Možnosť prepožičiavať vlastnú identitu vytuningovanému gangstrovi v GTA, alebo virtuálnej identite vo všetkých možných podobách, na všetkých možných serveroch, cez všetky možné médiá, sa dnešnému konzumentovi súka z každého kúta. Veda si dala tú námahu, aby ubitému ľudstvu poskytla na ťahanie drôtikmi a hýbanie bábkou, tie najdokonalejšie systémy, poctivo využívajúc rôzne technické a matematicko – fyzikálne objavy.

Craigova príťažlivosť ako hrdinu dnešných dní spočíva v dôverne známej šedivosti, beznádeji, apatii, mdlom vzťahu k partnerke a v POTREBE využívať slastiplné možnosti simulovanej reality. Byť na chvíľu niekým iným, byť v cudzej koži. Myslieť inak, inak sa pohybovať a inak cítiť.

Pozrime sa teda, čo nám tento skvelý príbeh napísaný Charliem Kaufmanom a zrežírovaný Spikom Jonzom ponúka ako brejkpointvan. Craig, ten lúzer najlúzovatejší, nájde portál, ktorým sa dostane rovno do hlavy Johna Malkovicha, aj keď pri jeho karme sa mohol pokojne dostať do zadku Michaela Jacksona. Budem hovoriť o neodolateľnosti tejto šťastnej náhody a prirovnám ju k jednej z nemenovaných kontajnerových reality show: dostane sa do Malkovicha, ako Bárby F. do vily na Kolibe a z nikoho sa stane niekto. V Craigov prospech svedčí aspoň to, že za iných okolností by mal pána Malkovicha v tom spomínanom zadku. Lenže Malkovich sa pre neho stane portálom, ktorý ho zmení na osobu príťažlivú pre istú inak nedostupnú, sexi Maxine a dohnané do extrému, Malkovich mu ako nová identita poskytne tvorivý interaktívny priestor, ktorého deficit Craig sám pre seba uvádzal ako dôvod prečo nežije, ale hnije. Možnosti. Malkovichove možnosti z Craiga urobili námet na biografický dokumentárny film, mediálnu hviezdu, otca Maxininho dieťaťa, muža s kultivovaným hlasom a elegantnou motorikou, priateľa Charlieho Sheena. A nebola to len sláva pre slávu, ako v prípade slečny Bárby F. Tu si treba dobre všimnúť ten rozdiel. Ale aj tak. Čosi sa v tom všetkom naliehavo hlási o slovo. Čo o slovo! Vyplazuje to jazyk rovno do kamery. Tá neodbytná, zle kamuflovaná a pesimistická predtucha, nič dobrého pre obyčajného, bežného lúzra typu Craig - bábkoherec. S bezočivosťou vlastnou podobným príbehom aj tento chvíľu simuluje cestu ku hviezdam. Nakoniec, komu by nebolo dobre v koži Johna Malkovicha? Má prachy? Má. Má možnosti? Má. A potom to príde. Stop. It ´s over! a nasleduje šupa zhora dole, ktorá je už aj vzhľadom k dramatickej štruktúre oveľa rýchlejšia. Kresťansky vzaté, každý sa vráti tam kam patrí. Prekvapením sa však stane pointa toho pádu a tak hlboké opodstatnenie onoho šup – do - Malkovicha portálu, v stene na polceste zo siedmeho do ôsmeho poschodia istej výškovej budovy v New Yorku.
Koľko nesmrteľných využívajúcich podobné portály na výmenu nefunkčného tela sa plandá po svete? A kto z nás je len kožou naplnenou vyžitými, prestarnutými, parazitujúcimi dušami stodvadsaťročných dedkov?
Treba prestať veriť na mrkvovú šťavu, ako elexír večného života. Treba ísť, nájsť ten portál, vliezť do Johna Malkovicha a používať jeho úžasný penis a nábytok a hlas a herecký prejav a trebárs aj žiť večne. Je to tak. Máme potrebu prerábať iné reality na vlastné. Čo sa však stane, keď človek prejde svojim vlastným portálom?

Táto hlboko filozofická otázka súčasnosti o prekročení vlastného povrchu smerom dnu a o tom, aký druh sračiek nás tam môže nájsť nepripravených, zaznie v príbehu možno trochu priskoro. Obzvlášť úderne však vyznie práve v prípade samotného pána Malkovicha, ktorý prejde cez vlastný portál a... nakoniec je rád, že to všetko trvalo len štvrťhodinu.

Vtipné a beznádejne smutné. Pocit úprimného podozrenia že si Spike Jonze touto rozprávkou s výraznými prvkami moderného podobenstva usiera priamo z divákov, áno z nás, ten možno považovať za ono znepokojivé nutkanie po hlbokom umeleckom zážitku, urobiť čosi naviac s vlastným životom.

EXistenZ [David Cronenberg, 1999]

Musíš hrať hru, aby si zistil, prečo hráš. To je budúcnosť. Uvidíš, aké ti to príde prirodzené! EXistenZ. Keby to bol Craig, ktorý svoje najväčšie orgazmy prežíval v Johnovi Malkovichovi vedel, možno by neskončil tam, kde skončil. Čo už. EXistenZ je iná káva, ale nie celkom o inom. Po zhliadnutí by mohol vzniknúť dojem, že pán režisér sa vlastne iba „hral“, čo by bol dojem veľmi trefne pomenovaný, ale zároveň by to bol dojem povrchný. Na tej najpatetickejšej úrovni reality žijeme keď nehráme. Tak to proste je. Pre porovnanie s Being John Malkovich však ide o príbeh, kde jedinou cestou a vôbec nie von, je postup do ďalšieho levelu. Hrať. Treba sledovať isté stopy a nachádzať kľúče. Portál, na rozdiel od Johna Malkovicha už nepôsobí tak afektovane. Meníme všetko. Pristúpime na pravidlá a začneme hrať úplne novú hru, až kým konečne nepochopíme, že aj s nami sa niekto hrá. A stratíme prehľad o hraniciach medzi realitou a tým, v čom sa práve nachádzame. Vynikajúci pocit.

Cronenberg pokojne rozvíja udalosti, ktoré sú síce povahovo vzdialené realite, tej je tam akurát toľko, aby to bolo zaujímavé, ale pôsobia reálne, ba až dôverne. Pozeráme sa na ženu žijúcu vo vlastnej počítačovej hre a ani trochu nám to nepríde postavené na hlavu.

Zatiaľ čo v Malkovichovi sa tiež stanú veci nevídané, dokonca hrdinovi celkom reálneho typu, postavy z EXistenZ sú povahovo, aj vizuálne blízke skôr komiksu. Komu to vadí?

V tomto filme je totiž možné prežiť oveľa intenzívnejší pocit osobného stotožnenia. Prečo? Pretože sa s radosťou pohrúžime do celkom inej reality. Nie do reality niekoho iného. Do našej. Do takej, ktorá je nová, uspokojivo nebezpečná, nepoznáme pravidlá, cítime sa sexi, nemusíme sa snažiť riešiť morálne otázky, (a keď aj, táto potreba sa rýchlo stratí), disponujeme pomerne slušným inteligenčným kvocientom a vieme to bez toho, že by sme sa snažili sformulovať zložitý filozofický predpoklad bytia, okrem jedinej veci, pochopiť, čo je a čo nie je realita. A to je predsa zábava! Hra. Najmä – ak vôbec nevieme ktorý level práve prechádzame. A už vôbec sa nemusíme zaťažovať tou zradnou a záludnou slobodnou vôľou. Rozšírený dopyt po takýchto zážitkoch formuluje Cronnenberg do rôznych postojov. Výsledná hra je fakt nášup. Tak ako v Being John Malkovich, aj v tomto príbehu sa city a prirodzené pudy objavujú v nových, zaujímavých, ale nie celkom prekvapivých kontextoch.

Vieme kto si! Nemôžeš sa vo svojej hre ukrývať večne. Vieš, čo myslím?! Vidíš ten problém?!


CAPTCHA Image


neviem precitat!
Počet príspevkov na stránku:
lexzheng5654
fuck you robot
17.04. '17 * 16:51
j7NDLvyQdwH
fuck you robot http://wwwonlinepokercom.com
11.04. '14 * 01:47
eRZ9pSXeN
I don't even know what to say, this made things so much easier!
oHN0z4K9ywy
fuck you robot http://www.facebook.com/profile.php?id=100003453351719
15.02. '14 * 11:40
IKm5ztREHo
казва:da de no ti obqsnqvam 4e sym na 12 i neogma da napi6a eroti4en razkaz ili sh mi trqa malko pomo6t ot perverznik za drugo osven za tova te pitam dali moga shtoto v saita pi6e samo eroti4en razkaz
madcities.com
fuck you robot http://www.madcities.com/
07.08. '13 * 02:58
madcities.com
hands which is creditworthy coach outlet online to develop such a audio.. madcities.com Nath indicates control. Tory Burch Outlet Jointly, both the thoughts entail coach outlet your simple-hearted control. A lot of louis vuitton handbags at the Karen Millen same time consider your label mont blanc pens in order coach outlet to christian louboutin shoes really mean beneficial financial A person, and also all the 100 % pure An individual. Consequently the very Toms Shoes first thing to cheap True Religion complete Michael Kors Outlet is always to not likely position an incredible lovely women for a pedestal. A great ray ban sunglass way to accomplish burberry outlet this cheap oakley sunglass may be to straight away compare and contrast cheap beats by dre your girlfriend for
monster beats pro
fuck you robot http://www.beatspro4u.com/
06.08. '13 * 09:14
jordan high heels,jordan high heels
monster beats pro, monster beats pro
jerddd
fuck you robot
24.05. '13 * 01:37
jeremy scott wings
Below are a few with the Jeremy Scott wings health club hand bags:The particular Jeremy Scott Wings cheap Start up Bedroom bunch a supplementary huge bookbag together with high quality cable Jeremy Scott Shoes drawstring closure and also ventilated part solar panels using a media-safe tricolor layered pants Jeremy Scott Wings pocket, with all the dimensions 15” times 20. 5” times 5 “ and also 40” as well as the substance
oakleyley
fuck you robot
11.05. '13 * 04:45
as soon as buy these discounted-valued Cheap Oakley Active Yellow Frame Full Color Lens Sunglasses Oakleys, The apprehension that is fel Cheap Oakley Monster Dog Black Frame Light Gray Lens Sunglasses t when you purchase for them is considered most of the time clear since there are most people web that put on the market these kinds fake scans and in addition try to secure to off simply because the original copies. as soon as buy these Oakley Lifestyle Sunglasses discounted-valued O Oakley Oil Rig Sunglasses akleys, The apprehension that is felt when you purchase for them is considered most of the time clear since there are most people web that put on the mark Oakley Hijinx Sunglasses et these kinds fake scans and in addition try to secure to off simply because the original copies. as soon as buy these discounted-valued Oakleys, The apprehension that is felt when cheap oakley sunglasses you purchase for them is considered most of the time clear since there are most people web that put on the market these kinds fake scans and in addition try to secure to off simply because the original copies. as soon as buy these discounted-valued Oakleys, The apprehension that is felt when you purchase for them is considered most cheap oakleys for sale of the time clear since there are most people web that put on the market these kinds fake scans and in addition try to secure to off simply because the original copies.
jeri
fuck you robot
22.04. '13 * 12:14
great!

Really great films! I've seen both of these more than a couple of time and will always be amused. Great actors, great plot! I wish movie makers today make such excellent films. I'm film student and loves watching classic films. Right now I am writing a research paper, of course about old films. I found your website quite helpful! Thanks!
KDAGAG
fuck you robot
13.04. '13 * 02:12
as well as comfort whilst the ft had been of their comfort and ease areas. The jeremy Jeremy Scott Adisas scott wings Visit 360 golfing footwear possess provided all of us the actual comfort and ease as Jeremy Scott wings well as design which make all of us feel and look much better.In my opinion that people should adidas jeremy scott wings have the very best golfing shoes at most sensible cost. Because all of us appreciate the game of
bridalbasa
fuck you robot http://www.promdressinuk.com/
08.04. '13 * 05:44
the wedding dress manufacturer and retailer, recently launched its new collection for the wedding guests. We design and develop in a variety of elegant or attractive dresses.When you are invited to mermaid wedding dresses a wedding, have you already prepared a perfect dress? All the girls cheap wedding dresses 2013 want to be a princess ,so when you select a perfect cheap wedding dress,it will cost some
Stránky: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |