peťo bondra skončil kariéru, svet ako sme ho poznali doteraz, skončil. nový svet trvá 3767 dní

fotografie nám zapožičal

Juraj Bartoš
bphoto@nextra.sk
http://mojweb.sk/FotoBezladu/

ďakujeme

------

Záznam živého koncertu Bez Ladu A Skladu z roku 1986 nájdete v našej Národnej Banke.

Bez ladu a skladu * história

upravená verzia na autorovo prianie
„Prišli takí ušatí chalani a jedno nezletilé dieťa, ktoré tam vykrikovalo, a taká uletená muzika... ale hotový spevák a veľmi zaujímavá kapela.“ (Dano Salontay)

Prvú verziu Bez ladu a skladu (BLAS) založili v roku 1985 Peter Kaščák (basa), Richard Rybníček (bicie) a Martin Beďatš (gitara). Neskôr sa k nim pridal Rasťo Kubica, ktorý svojím saxofónom dodal skupine ďalší rozmer, typický pre hudbu BLAS. Táto verzia fungovala iba týždeň, lebo chýbal spevák. Voľné miesto doplnil Petrov brat Michal. Veľmi rýchlo. Na skúške iba niečo zaspieval a bol hneď prijatý.

Skupina vznikla dvadsiateho piateho júna 1985 a koncertnú premiéru mala na svadbe Mariána Kaščáka, najstaršieho z bratov. Hlavným textárom sa stal Ľubor Benkovič. Väčšina textov na albumoch XMETOV a HORÚCE HLAVY (ale aj hitovky „Elektráreň“ a „Parné valce“ z IBA RAZ) pochádza z jeho pera. Texty však písali aj Michal Kaščák a ďalší kamarát kapely - Stano Dajča. Hudobne najviac prispeli (podľa bookletov na albumoch) Michal Kaščák a Martin Beďatš.

Prvý naozajstný koncert sa konal v piatok 13. decembra 1985 na Gympelrocku, každoročnej prehliadke trenčianskych gymnaziálnych kapiel. BLAS už vtedy hrali v sakách a kravatách, tradičnom kroji skupiny. Michal Kaščák mal 13 a ostatní 15 rokov. Po vystúpení prišla lákavá ponuka. Chór vážskych muzikantov – vtedajší lídri trenčianskeho diania – pozvali BLAS na spoločný koncert do Bratislavy. Podujatie sa konalo ešte ten istý mesiac v internátnom klube Mladá Garda. Tu hrali za socializmu takmer všetci podstatní predstavitelia československej undergroundovej scény.

Po koncerte na Mladej Garde prišlo pozvanie na pražský Rockfest ´86, vtedy najväčší festival mladej hudby v Československu. Ešte ako neznáma kapela hrali na tom istom pódiu ako napríklad Iva Bittová, alebo tiež vtedy začínajúca Laura a její tygři. Okamžite sa dostali do povedomia rockového publika. Éra slávy Bez ladu a skladu sa začala.

K dôležitým vystúpeniam patrí hranie na všetkých ďalších Rockfestoch, ktoré sa za socializmu konali. Kapela vystúpila na Slovrocku v rokoch 1987 a 1988 a na lipnickom festivale v septembri 1988. BLAS pozval aj Ladislav Snopko do svojej relácie „Dotyky a spojenia“. V československej verejnoprávnej televízií vystúpili v marci 1987 spolu s Jiřím Stivínom. Kuriozitou je, že Stivín bol od Kaščáka o 30 rokov starší, obaja si však porozumeli okamžite. So Stivínom potom hrali v jeho programe „Blízke stretnutia“, ktorý sa natáčal v Štúdiu S. BLAS vystúpili aj na Poetickej lýre, Vokalíze v Prahe a v televíznom Metronóme.

Kapela hrala samozrejme aj v zahraničí. Za socializmu najčastejšie v Poľsku – v roku 1987 absolvovali šnúru v Krakove a okolí. O rok na to ich pozvali na festival do Jarocinu. V júni 1989 sa opäť vrátili do Poľska – tentokrát vystúpili na veľkom Ost-West festivale alternatívneho rocku v Gdansku. Po páde socialistického režimu zostavu doplňuje ďalší saxofonista Peter Kohout a skupina hrá po prvýkrát v Paríži. Neskôr sa do Francúzska vráti aj s vlastnou manažérkou a absolvuje krátku šnúru po juhu krajiny. BLAS hrá okrem iného v Montpellieri, Avignone či Marseilles. Začiatkom deväťdesiatych rokov strieda Rybníčka na bubeníckom poste Peter Slameň.

V roku 1997 kapela prestáva aktívne koncertovať. Dôvodom je predovšetkým odchod gitaristu Beďatša. Z prachu Bez ladu a skladu vzniká skupina Neuropa, v ktorej pokračujú Michal Kaščák, Peter Slameň a Peter Kohout.

Koncom roka 2000 odohrali BLAS rozlúčkové turné po slovenských mestách. Nebola to však rozlúčka navždy. Kapela sa odvtedy už niekoľkokrát dala opäť dokopy. Koncom roka 2005 odohrali šnúru na počesť dvadsiateho výročia založenia kapely. Občas sa objavili aj na festivale Pohode, ktorý Michal Kaščák organizuje.
Album číslo jedna alebo „génový inžinier už má plán hotový“

XMETOV, 1990
Stláčam PLAY. V útrobách mojej hlavy sa pomaličky, ako vodný vír začne odvíjať opakujúca sa podmanivá gitarová melódia. Tá postupne silnie, až prepukne v strašidelnú kakofóniu saxofónov, hnanú dopredu silnou a presnou rytmikou. O chvíľu kakofónia stíchne a basa hrá svoju temnú linku sama. Občas ju prerušia gitarové flažolety. Gitara sa neskôr pridá s tvrdým staccatom. Poslucháč začína tušiť, že sa pripravuje pomyslený červený koberec pre hlavnú hviezdu programu. A už prichádza. Michal Kaščák temným hlasom skôr prehovorí ako zaspieva prvú slohu piesne: „génový inžinier, už má plán hotový...“ Vitajte na albume XMETOV. Pre bežného rádiového poslucháča neľahky spracovateľné dielko. Plné strašidelných piesní, ktorých hlavnou štruktúrou je temná basa sprevádzaná tvrdými bicími. Sólujúce inštrumenty ako saxofóny, gitara a Kaščákov syntetizátor už iba doplňujú šialenstvo. Väčšina piesní je v strednom („Génový inžinier“, „Odtnite mu hlavu“) alebo pomalom, omamnom tempe („Píšte všetci modrým perom“, „Masy“). Tieto dve polohy podľa mňa kapele najviac sedia. Rýchlejších piesní je tu len pár („Netvrďte“, „Xmetov“). Tie nepôsobia rušivo, skôr dávajú dielu trochu iný rozmer.

Niektoré songy však neplynú pravidelne – počas priebehu sa rozbehnú, alebo spomalia. Do extrému je to dohnané v skladbe „Sociologický prieskum“, ktorá zmení tempo viackrát, aby sa nakoniec zmenila na úplne inú pieseň („percentuálne vyjadrenie...“).

Album je plný rôznych hudobných haluzí, jednou z najväčších je asi Kaščákove sólo „A je to“ na harmonike v skladbe „Netvrďte“. Pri skladbách sa kladie veľký dôraz na inštrumentálne plochy. Spev často ohraničujú dlhé vyhrávky, či už gitarové, alebo saxofónové.

Hudobne sa XMETOV ťažko k niečomu prirovnáva. Gitara však v niektorých piesňach („Udavač“, „Prišiel k nám film z USA“) pripomína spriatelenú skupinu Vidiek.
BLAS si vo svojich inteligentných, sociálno-kritických a dvojzmyselných textoch berú na paškál predovšetkým boľševický režim. Nie však priamočiaro. Príkladom je známa pieseň „Udavač“, v ktorej sa neustále opakuje ten istý motív, „čím chceš byť?, čím chceš byť? – udavač, udavač“, až nakoniec príde pointa: dotyčný chce vlastne udávať rytmus. V záverečnej XMETOV sa na nás zase valí lavína nezrozumiteľných slov. Nakoniec vysvitne, že je to zámer - aby nebolo jasné, o čom Kaščák vlastne spieva. Kódovanú reč si vybral, aby mu nikto nemohol uškodiť.

Kaščák takisto zaujímavo narába so svojím hlasom. Vie až s neľudským chladom recitovať frázy („píšte všetci modrým perom, iná farba nebude“), aby sa zase neskôr úplne utopil v patetickosti („je blázon ten, čo sa neorganizuje?“ v piesni „Masy“). Takisto v „Odtnite mu hlavu“ najprv vyrevúva prvú časť - „odtnite mu hlavu, nech nevytŕča z davu, nepotrebujeme takých ozembuchov, nech si ju nosí pod pazuchou“. Hneď nato však zvážnie a s nenávistným chladom prednesie: „aby nezatienil našu slávu, odtnite mu hlavu“.  Až mráz behá po chrbte. Ťažko to nazvať spevom v pravom slova zmysle. Jeho prejav by som prirovnal ku kázaniu pomäteného farára. Je to originálne, trefné a idú z toho silné emócie.
Album číslo dva alebo „ak chceš získať pravdivú predstavu, musíš sa pritom postaviť na hlavu“

HORÚCE HLAVY, 1991
Rozporuplný. Tak sa dá jedným slovom opísať ďalší album od BLAS – HORÚCE HLAVY. Po geniálnom XMETOVE je menším sklamaním. HORÚCE HLAVY sa už nenesú v pomalom, nebezpečnom tempe so strašidelnou kakofóniou zvukov. Väčšina piesní je rýchla a veselá. Očividne je za tým filozofia, aby si mohol fanúšik BLAS konečne na ich hudbu poriadne zatancovať. Táto poloha mi však veľmi nesadne.

Zmenil sa aj Kaščákov prejav. Už svojím geniálnym štýlom neprednáša a nekáže. Na celom albume už iba normálne spieva, čo je veľká škoda. Po hudobnej stránke ma HORÚCE HLAVY takisto nechytili veľmi za srdce. Veľa dobrých textov (napríklad v piesňach „O“ alebo „Každý kydá“) ťahajú nadol slabšie hudobné nápady. Iné songy, ako napríklad „Celý svet bude plný pohody...“ a „Pavúk“, sú zas na môj vkus až príliš dlhé a vo svojich inštrumentálnych častiach neposkytujú až také hudobné skvosty alebo bláznovstvá ako to bolo pravidlom na predošlom albume.
Ale samozrejme sa aj tu nájdu vynikajúce piesne. Dve moje najobľúbenejšie sú práve tie najpomalšie: „Postavme sa na hlavu“, s podmanivým egyptským motívom, ku ktorej bol natočený aj pôsobivý čiernobiely videoklip a omamná „Anaerobicus communis“ s perfektným dvoj- (alebo až troj-?) zmyslovým textom. Dobré sú aj niektoré songy z rýchlejšieho súdka („Buldozér“, titulná „Horúce hlavy“ alebo „Hore bez“). Im tanečný kabát neškodí. Takisto zaujímavá je aj inštrumentálna „Prajem si, aby si aj krysy dolu v prízemí utkali z hodvábu hojdaciu sieť“. Všetko ostatné je už iba slabým odvarom pôvodnej tvorby.

Je to samozrejme veľká škoda, že sa im pri HORÚCICH HLAVÁCH už nepodarilo nadviazať na vysoký štandard albumu XMETOV. Väčšinou sa však podobné kultové dielo podarí iba raz. Na ďalšom (a doteraz poslednom) albume sa im však podarilo si svoje renomé vylepšiť.

Album číslo tri alebo „iba raz si môžem dovoliť napísať niečo tak povrchné ako túto báseň“

IBA RAZ, 1994
IBA RAZ sa už neženie v šialenom tanečnom rytme ako jeho predchodca. Kapela zatiahla za ručnú brzdu a urobila zdravý mix z pomalých a rýchlejších piesní. Album je ladený sviežo a veľmi sebavedomo. Nehrá sa ani na XMETOV, ani na HORÚCE HLAVY a veľmi dobre funguje aj sám osebe.

Štruktúra piesní je dohnaná až do akejsi extrémnej jednoduchosti, až predvídateľnosti. Najprv hudobný nástup, potom text, potom inštrumentálna časť, potom PRESNE TEN ISTÝ text, potom inštrumentálna časť, potom pointa, ktorá tvorí väčšinou jeden nový verš navyše a potom záverečná časť (príkladov je mnoho: „Mäkkýše“, „Tunel“, „Iba raz“, „Banality reality“). Pieseň „Prestaň byť taká hrozne múdra“ je zase postavená iba na dvoch akordoch. Jednoduchosť však samozrejme neznamená nižšiu kvalitu.

Zaujímavosťou je, že Kaščák tu často spieva o vzťahu k nežnému pohlaviu („Elektráreň“, „Prestaň byť taká hrozne múdra“ a titulná „Iba raz“). Samozrejme opäť originálne a bez príchuti gýča („naložím si ťa  na káru, odveziem ťa do baru, tam si vypijeme do páru, dve deci opojného nektáru a zmeníme sa v beztvarú hmotu plnú pohody, čo skočí šípku do vody“).

Podľa mňa najväčším prekvapením albumu je keď po omamnej „Iba raz“ príde rýchly a veselý nástup známej piesne „Parné valce“. Ten pôsobí ako výstrel z dela - okamžite zobudí a vyčaruje úsmev na tvári. Na IBA RAZ môžeme nájsť aj song „Anča kráča, auto fičí“, známy už z predošlého albumu. Ten sa tu prezentuje v novom, až orchestrálnom prevedení a s takýmto kabátom sa mi aj viac páči. Okrem iného tým BLAS zase raz dokazujú, že majú humor.







CAPTCHA Image


neviem precitat!




Počet príspevkov na stránku:
DanielNep
fuck you robot http://hmumicrosoftjfg.com/
20.02. '18 * 15:32
microsoft store app
microsoft office 2010
microsoft office 365
word 2017
office download
microsoft office templates
Roger
fuck you robot http://gacialisdtiyk.com/
20.02. '18 * 14:05
zionmag.org / Bez ladu a skladu * histr
cheap cialis uk generic
buy cialis
generic cialis buy uk
Gbcclima
fuck you robot https://loanonline.us.org/
19.02. '18 * 18:56
ywrochpiyupbjey
payday loans without teletrack
car loans bad credit online loans
OK’
Gbcclima
fuck you robot https://loanonline.us.org/
19.02. '18 * 16:53
pghdbsfzfoiumiq
online payday loan
bad credit loans guaranteed approval payday loans no credit check
OK’
Gbrwhews
fuck you robot https://bestpaydayloan.us.org/
19.02. '18 * 15:15
ogqvcqtlwpryvm
payday advance
cash loans online loans online
OK’
NataliTah
fuck you robot http://viagraoqss.com/
18.02. '18 * 10:58
viagra et avc
viagra oregon|kpa viagra p ntet|viagra jingle|viagra on line generic|dr x discount viagra|viagra naturale in erboristeri|effects of viagra on men|what if woman take viagra|viagra y cocain|jual viagra online|genericviagrarx|i want to order viagra|is 100mg viagra too much|try it buy viagra cheapest|viagra kamagra 100|viagra 50mg hinta|pldoras viagra baratas uk|nota de viagra 50mg|low cost viagra paypal|can u buy viagra online|looking to purchase viagra|viagra und alkohol|viagra shopping italia|where to buy viagra dublin|cheap viagra on line in uk|wirkung viagra animation|espn radio viagra promotion|el viagra sirve para durar ma|ordre par viagra|viagra 100mg price per pill|buy viagra where india from|viagra por orden telefnica|took two 100mg viagra|viagra purchase in melbourne|cialis vs viagra prices|comprar viagra barat|viagra maximum dose daily|only today viagra sale buy|comparatif prix viagra cialis|viagra shop in malaysia|comprar viagra online net|viagra online stellen|venta barata viagra|i where get viagra|different viagra commercials|viagra or cialis prices|viagra france pu|viagra kaufen auf rechnung|venta de viagrafor|viagra brescia|viagra ohne rezept review|tranny generic viagra|viagra en franais|levitra viagra side effects|viagra tutti i giorni|mejor precio en viagra genuino|price of viagra in dubai|viagra soft generico|viagra 100mg fta|viagra yeux|kann viagra sicher bestellen|red viagra barato comprar|bull 100 viagra wholesale|how to buy viagra for women|lowest price female viagra|viagra blood pressure|rx buys viagra|viagra through canada|50mg viagra paypal uk|womens viagra for sale uk|viagra effects in urdu|pfizer viagra acquisti|colour viagra tablets|only now viagra for women|wisconsin union lawsuit viagra|cheap online viagra|buy viagra bangkok|shop for viagra cheap|viagra 50 forum|viagra triangle chicag|generic viagra soft tab 50mg|free sample viagra canada|buy legal fda approved viagra|buy viagra ship fedex|for in women viagra|best ever viagra picture|order viagra nepal|viagra e pericoloso|viagra online uk|walk in clinic toronto viagra|viagra forums uk|viagra livraison escompte|viagra clinical trials|viagra for sale cheap ireland|try it cheap cialis viagra|only now viagra sale cheap|my viagra store|otc viagra in uk|viagra australia express|achat pillule viagra|click here buy viagra in us|side effects of viagra for men|viagra 25mg price|i was dared to take a viagra|places to buy viagra in nyc|schweiz viagra verkaufen|discount generic viagra uk|u 45976 buy viagra online|viagra online chennai|viagra generico in italia|buy australia viagra can|viagra for sale in thailand|buy cheap viagra in usa|viagra bestellen blog|viagra o cialis foro|viagra in sterreich|preis viagra generika|only today viagra mexico|get best results viagra|quanto costa viagra|viagra buy online get|viagra shopper|viagra online vergleich|acheter du viagra au qubec|viagra les risques|steroids viagra|osu viagra kosten|viagra barato para venta en uk|enter site viagra 25mg uk|wow best price for viagra|the price of viagra in mexico|coupon code for generic viagra|mexican made viagra|cost levitra viagra|comprar viagra en man|viagra for sale uk cheap|viagra online di sconto|cheapest pfizer brand viagra|viagra sale internet|send viagra|where to but viagra safe|viagra bumper stickers|we use it viagra buy usa|acheter viagra site serieux|ipad viagra online sicher|just try viagra health store|viagra dangereux|red viagra hjerte|how do you buy viagra|price viagra vs|cost of viagra australia|viagra enhanced erections|wow viagra no rx required|order viagra sterreich|viagra precio soles|generic viagra pfizer viagra|viagra is not generic|costo de la pastilla viagra|viagra femminile corriere|only here viagra sale|viagra generico venta|vente viagra tunisie|acquisto viagra con paypal|use of viagra after wat|buy viagra professional quick|viagra prix inde|viagra generico online|enter site 100mg viagra|to buy viagra plus click here|pills for girls viagra|cheap viagra 150mg on line|viagra finasteride|we use it viagra costs|ever use viagra|cialis preiswert viagra|viagra toronto store|where to buy pfizer viagra|generic viagra calgary|viagra sildenafil citrat 100mg|viagra generika 50mg kaufen|generic viagra vs generic|viagra sevill|male viagra cream|viagra for men side effects|only now viagra injectable|review levitra cialis viagra|best price viagra name brand|do do what viagra|viagra online pharmacy|available will version viagra|precio viagra madri|100mg viagra price|viagra gratis a los parado|buy viagra uk online paypal|is 10mg viagra enough|when did viagra hit the market|viagra women price india|online pharmacy meds viagra|viagra or cialis better|if women take viagra|best results viagra use|viagra yahoo|viagra ayuda alopecia|billige viagrapillen|us pharmacy viagra|viagra vendo chile|order by phone cheap viagra|buy viagra karachi pakistan|vente viagra 100mg|viagra in usa cheap|viagra generico doc on line|vendita viagra naturale|viagra en lnea canad|only today viagra in britain|viagra online bestellen paypal|tips buying viagra online|viagra online opinie|viagra in ghana|average viagra proce|prices for viagra prescription|en vente viagra|viagra occasion|viagra reseptilke|erfahrungen cialis viagra|viagra generic order|vente de viagra pfizer|viagra children|farmacias en lnea viagra|10 viagra pills uk|opinioni viagra online|denzel washington viagra|viagra y pastilla cialis|viagra fminin|is viagra a prescription drug|usefull link best viagra buy|viagra 88 keys lyrics|just try viagra cialis online|can you over use viagra|vente de viagra en ligne|acheter viagra cialis lign|viagra fruty pastillas suaves|viagra pack trial|viagra e paroxetin|mist halvalla viagraa|buy viagra pill|uk sample viagra|viagra usa overnight delivery|20 mg cialis vs viagra 100 mgs|viagra et avc|buy 1 viagra pill at a time

http://viagraoqss.com/ - buy viagra,buy viagra online,cheap viagra,online viagra,viagra online,viagra cheap,buy viagra,viagra,viagra
buy viagra,buy viagra online,cheap viagra,online viagra,viagra online,viagra cheap,buy viagra,viagra,viagra

viagra oregon|kpa viagra p ntet|viagra jingle|viagra on line generic|dr x discount viagra|viagra naturale in erboristeri|effects of viagra on men|what if woman take viagra|viagra y cocain|jual viagra online|genericviagrarx|i want to order viagra|is 100mg viagra too much|try it buy viagra cheapest|viagra kamagra 100|viagra 50mg hinta|pldoras viagra baratas uk|nota de viagra 50mg|low cost viagra paypal|can u buy viagra online|looking to purchase viagra|viagra und alkohol|viagra shopping italia|where to buy viagra dublin|cheap viagra on line in uk|wirkung viagra animation|espn radio viagra promotion|el viagra sirve para durar ma|ordre par viagra|viagra 100mg price per pill|buy viagra where india from|viagra por orden telefnica|took two 100mg viagra|viagra purchase in melbourne|cialis vs viagra prices|comprar viagra barat|viagra maximum dose daily|only today viagra sale buy|comparatif prix viagra cialis|viagra shop in malaysia|comprar viagra online net|viagra online stellen|venta barata viagra|i where get viagra|different viagra commercials|viagra or cialis prices|viagra france pu|viagra kaufen auf rechnung|venta de viagrafor|viagra brescia|viagra ohne rezept review|tranny generic viagra|viagra en franais|levitra viagra side effects|viagra tutti i giorni|mejor precio en viagra genuino|price of viagra in dubai|viagra soft generico|viagra 100mg fta|viagra yeux|kann viagra sicher bestellen|red viagra barato comprar|bull 100 viagra wholesale|how to buy viagra for women|lowest price female viagra|viagra blood pressure|rx buys viagra|viagra through canada|50mg viagra paypal uk|womens viagra for sale uk|viagra effects in urdu|pfizer viagra acquisti|colour viagra tablets|only now viagra for women|wisconsin union lawsuit viagra|cheap online viagra|buy viagra bangkok|shop for viagra cheap|viagra 50 forum|viagra triangle chicag|generic viagra soft tab 50mg|free sample viagra canada|buy legal fda approved viagra|buy viagra ship fedex|for in women viagra|best ever viagra picture|order viagra nepal|viagra e pericoloso|viagra online uk|walk in clinic toronto viagra|viagra forums uk|viagra livraison escompte|viagra clinical trials|viagra for sale cheap ireland|try it cheap cialis viagra|only now viagra sale cheap|my viagra store|otc viagra in uk|viagra australia express|achat pillule viagra|click here buy viagra in us|side effects of viagra for men|viagra 25mg price|i was dared to take a viagra|places to buy viagra in nyc|schweiz viagra verkaufen|discount generic viagra uk|u 45976 buy viagra online|viagra online chennai|viagra generico in italia|buy australia viagra can|viagra for sale in thailand|buy cheap viagra in usa|viagra bestellen blog|viagra o cialis foro|viagra in sterreich|preis viagra generika|only today viagra mexico|get best results viagra|quanto costa viagra|viagra buy online get|viagra shopper|viagra online vergleich|acheter du viagra au qubec|viagra les risques|steroids viagra|osu viagra kosten|viagra barato para venta en uk|enter site viagra 25mg uk|wow best price for viagra|the price of viagra in mexico|coupon code for generic viagra|mexican made viagra|cost levitra viagra|comprar viagra en man|viagra for sale uk cheap|viagra online di sconto|cheapest pfizer brand viagra|viagra sale internet|send viagra|where to but viagra safe|viagra bumper stickers|we use it viagra buy usa|acheter viagra site serieux|ipad viagra online sicher|just try viagra health store|viagra dangereux|red viagra hjerte|how do you buy viagra|price viagra vs|cost of viagra australia|viagra enhanced erections|wow viagra no rx required|order viagra sterreich|viagra precio soles|generic viagra pfizer viagra|viagra is not generic|costo de la pastilla viagra|viagra femminile corriere|only here viagra sale|viagra generico venta|vente viagra tunisie|acquisto viagra con paypal|use of viagra after wat|buy viagra professional quick|viagra prix inde|viagra generico online|enter site 100mg viagra|to buy viagra plus click here|pills for girls viagra|cheap viagra 150mg on line|viagra finasteride|we use it viagra costs|ever use viagra|cialis preiswert viagra|viagra toronto store|where to buy pfizer viagra|generic viagra calgary|viagra sildenafil citrat 100mg|viagra generika 50mg kaufen|generic viagra vs generic|viagra sevill|male viagra cream|viagra for men side effects|only now viagra injectable|review levitra cialis viagra|best price viagra name brand|do do what viagra|viagra online pharmacy|available will version viagra|precio viagra madri|100mg viagra price|viagra gratis a los parado|buy viagra uk online paypal|is 10mg viagra enough|when did viagra hit the market|viagra women price india|online pharmacy meds viagra|viagra or cialis better|if women take viagra|best results viagra use|viagra yahoo|viagra ayuda alopecia|billige viagrapillen|us pharmacy viagra|viagra vendo chile|order by phone cheap viagra|buy viagra karachi pakistan|vente viagra 100mg|viagra in usa cheap|viagra generico doc on line|vendita viagra naturale|viagra en lnea canad|only today viagra in britain|viagra online bestellen paypal|tips buying viagra online|viagra online opinie|viagra in ghana|average viagra proce|prices for viagra prescription|en vente viagra|viagra occasion|viagra reseptilke|erfahrungen cialis viagra|viagra generic order|vente de viagra pfizer|viagra children|farmacias en lnea viagra|10 viagra pills uk|opinioni viagra online|denzel washington viagra|viagra y pastilla cialis|viagra fminin|is viagra a prescription drug|usefull link best viagra buy|viagra 88 keys lyrics|just try viagra cialis online|can you over use viagra|vente de viagra en ligne|acheter viagra cialis lign|viagra fruty pastillas suaves|viagra pack trial|viagra e paroxetin|mist halvalla viagraa|buy viagra pill|uk sample viagra|viagra usa overnight delivery|20 mg cialis vs viagra 100 mgs|viagra et avc|buy 1 viagra pill at a time
ThomasiNeve
fuck you robot http://genericviagrajurx.com/
18.02. '18 * 04:43
cheap prices for viagra ThomasiNeve
where to buy fake viagra
generic viagra
can viagra have long term effects
http://genericviagrajurx.com
viagra pills at walmart
Gbtsteve
fuck you robot https://writethesis.us.com/
17.02. '18 * 20:56
ikjqxkmqdojjhc
https://writethesis.us.com/
research paper writer reviews
https://writethesis.us.com/ - essay writer
OK’
BdcBlock
fuck you robot https://writingbusinessplan.us.com/
17.02. '18 * 10:10
ajvyborsazluowin
https://writingbusinessplan.us.com/
do my homework write my paper discount code
get business plan
OK’
VrcTrali
fuck you robot https://writebusinessplan.us.com/
16.02. '18 * 17:48
okdjampaggniyp
OK’
https://writebusinessplan.us.com/
write papers online
small business plans
Stránky: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 |