peťo bondra skončil kariéru, svet ako sme ho poznali doteraz, skončil. nový svet trvá 3861 dní

fotografie nám zapožičal

Juraj Bartoš
bphoto@nextra.sk
http://mojweb.sk/FotoBezladu/

ďakujeme

------

Záznam živého koncertu Bez Ladu A Skladu z roku 1986 nájdete v našej Národnej Banke.

Bez ladu a skladu * história

upravená verzia na autorovo prianie
„Prišli takí ušatí chalani a jedno nezletilé dieťa, ktoré tam vykrikovalo, a taká uletená muzika... ale hotový spevák a veľmi zaujímavá kapela.“ (Dano Salontay)

Prvú verziu Bez ladu a skladu (BLAS) založili v roku 1985 Peter Kaščák (basa), Richard Rybníček (bicie) a Martin Beďatš (gitara). Neskôr sa k nim pridal Rasťo Kubica, ktorý svojím saxofónom dodal skupine ďalší rozmer, typický pre hudbu BLAS. Táto verzia fungovala iba týždeň, lebo chýbal spevák. Voľné miesto doplnil Petrov brat Michal. Veľmi rýchlo. Na skúške iba niečo zaspieval a bol hneď prijatý.

Skupina vznikla dvadsiateho piateho júna 1985 a koncertnú premiéru mala na svadbe Mariána Kaščáka, najstaršieho z bratov. Hlavným textárom sa stal Ľubor Benkovič. Väčšina textov na albumoch XMETOV a HORÚCE HLAVY (ale aj hitovky „Elektráreň“ a „Parné valce“ z IBA RAZ) pochádza z jeho pera. Texty však písali aj Michal Kaščák a ďalší kamarát kapely - Stano Dajča. Hudobne najviac prispeli (podľa bookletov na albumoch) Michal Kaščák a Martin Beďatš.

Prvý naozajstný koncert sa konal v piatok 13. decembra 1985 na Gympelrocku, každoročnej prehliadke trenčianskych gymnaziálnych kapiel. BLAS už vtedy hrali v sakách a kravatách, tradičnom kroji skupiny. Michal Kaščák mal 13 a ostatní 15 rokov. Po vystúpení prišla lákavá ponuka. Chór vážskych muzikantov – vtedajší lídri trenčianskeho diania – pozvali BLAS na spoločný koncert do Bratislavy. Podujatie sa konalo ešte ten istý mesiac v internátnom klube Mladá Garda. Tu hrali za socializmu takmer všetci podstatní predstavitelia československej undergroundovej scény.

Po koncerte na Mladej Garde prišlo pozvanie na pražský Rockfest ´86, vtedy najväčší festival mladej hudby v Československu. Ešte ako neznáma kapela hrali na tom istom pódiu ako napríklad Iva Bittová, alebo tiež vtedy začínajúca Laura a její tygři. Okamžite sa dostali do povedomia rockového publika. Éra slávy Bez ladu a skladu sa začala.

K dôležitým vystúpeniam patrí hranie na všetkých ďalších Rockfestoch, ktoré sa za socializmu konali. Kapela vystúpila na Slovrocku v rokoch 1987 a 1988 a na lipnickom festivale v septembri 1988. BLAS pozval aj Ladislav Snopko do svojej relácie „Dotyky a spojenia“. V československej verejnoprávnej televízií vystúpili v marci 1987 spolu s Jiřím Stivínom. Kuriozitou je, že Stivín bol od Kaščáka o 30 rokov starší, obaja si však porozumeli okamžite. So Stivínom potom hrali v jeho programe „Blízke stretnutia“, ktorý sa natáčal v Štúdiu S. BLAS vystúpili aj na Poetickej lýre, Vokalíze v Prahe a v televíznom Metronóme.

Kapela hrala samozrejme aj v zahraničí. Za socializmu najčastejšie v Poľsku – v roku 1987 absolvovali šnúru v Krakove a okolí. O rok na to ich pozvali na festival do Jarocinu. V júni 1989 sa opäť vrátili do Poľska – tentokrát vystúpili na veľkom Ost-West festivale alternatívneho rocku v Gdansku. Po páde socialistického režimu zostavu doplňuje ďalší saxofonista Peter Kohout a skupina hrá po prvýkrát v Paríži. Neskôr sa do Francúzska vráti aj s vlastnou manažérkou a absolvuje krátku šnúru po juhu krajiny. BLAS hrá okrem iného v Montpellieri, Avignone či Marseilles. Začiatkom deväťdesiatych rokov strieda Rybníčka na bubeníckom poste Peter Slameň.

V roku 1997 kapela prestáva aktívne koncertovať. Dôvodom je predovšetkým odchod gitaristu Beďatša. Z prachu Bez ladu a skladu vzniká skupina Neuropa, v ktorej pokračujú Michal Kaščák, Peter Slameň a Peter Kohout.

Koncom roka 2000 odohrali BLAS rozlúčkové turné po slovenských mestách. Nebola to však rozlúčka navždy. Kapela sa odvtedy už niekoľkokrát dala opäť dokopy. Koncom roka 2005 odohrali šnúru na počesť dvadsiateho výročia založenia kapely. Občas sa objavili aj na festivale Pohode, ktorý Michal Kaščák organizuje.
Album číslo jedna alebo „génový inžinier už má plán hotový“

XMETOV, 1990
Stláčam PLAY. V útrobách mojej hlavy sa pomaličky, ako vodný vír začne odvíjať opakujúca sa podmanivá gitarová melódia. Tá postupne silnie, až prepukne v strašidelnú kakofóniu saxofónov, hnanú dopredu silnou a presnou rytmikou. O chvíľu kakofónia stíchne a basa hrá svoju temnú linku sama. Občas ju prerušia gitarové flažolety. Gitara sa neskôr pridá s tvrdým staccatom. Poslucháč začína tušiť, že sa pripravuje pomyslený červený koberec pre hlavnú hviezdu programu. A už prichádza. Michal Kaščák temným hlasom skôr prehovorí ako zaspieva prvú slohu piesne: „génový inžinier, už má plán hotový...“ Vitajte na albume XMETOV. Pre bežného rádiového poslucháča neľahky spracovateľné dielko. Plné strašidelných piesní, ktorých hlavnou štruktúrou je temná basa sprevádzaná tvrdými bicími. Sólujúce inštrumenty ako saxofóny, gitara a Kaščákov syntetizátor už iba doplňujú šialenstvo. Väčšina piesní je v strednom („Génový inžinier“, „Odtnite mu hlavu“) alebo pomalom, omamnom tempe („Píšte všetci modrým perom“, „Masy“). Tieto dve polohy podľa mňa kapele najviac sedia. Rýchlejších piesní je tu len pár („Netvrďte“, „Xmetov“). Tie nepôsobia rušivo, skôr dávajú dielu trochu iný rozmer.

Niektoré songy však neplynú pravidelne – počas priebehu sa rozbehnú, alebo spomalia. Do extrému je to dohnané v skladbe „Sociologický prieskum“, ktorá zmení tempo viackrát, aby sa nakoniec zmenila na úplne inú pieseň („percentuálne vyjadrenie...“).

Album je plný rôznych hudobných haluzí, jednou z najväčších je asi Kaščákove sólo „A je to“ na harmonike v skladbe „Netvrďte“. Pri skladbách sa kladie veľký dôraz na inštrumentálne plochy. Spev často ohraničujú dlhé vyhrávky, či už gitarové, alebo saxofónové.

Hudobne sa XMETOV ťažko k niečomu prirovnáva. Gitara však v niektorých piesňach („Udavač“, „Prišiel k nám film z USA“) pripomína spriatelenú skupinu Vidiek.
BLAS si vo svojich inteligentných, sociálno-kritických a dvojzmyselných textoch berú na paškál predovšetkým boľševický režim. Nie však priamočiaro. Príkladom je známa pieseň „Udavač“, v ktorej sa neustále opakuje ten istý motív, „čím chceš byť?, čím chceš byť? – udavač, udavač“, až nakoniec príde pointa: dotyčný chce vlastne udávať rytmus. V záverečnej XMETOV sa na nás zase valí lavína nezrozumiteľných slov. Nakoniec vysvitne, že je to zámer - aby nebolo jasné, o čom Kaščák vlastne spieva. Kódovanú reč si vybral, aby mu nikto nemohol uškodiť.

Kaščák takisto zaujímavo narába so svojím hlasom. Vie až s neľudským chladom recitovať frázy („píšte všetci modrým perom, iná farba nebude“), aby sa zase neskôr úplne utopil v patetickosti („je blázon ten, čo sa neorganizuje?“ v piesni „Masy“). Takisto v „Odtnite mu hlavu“ najprv vyrevúva prvú časť - „odtnite mu hlavu, nech nevytŕča z davu, nepotrebujeme takých ozembuchov, nech si ju nosí pod pazuchou“. Hneď nato však zvážnie a s nenávistným chladom prednesie: „aby nezatienil našu slávu, odtnite mu hlavu“.  Až mráz behá po chrbte. Ťažko to nazvať spevom v pravom slova zmysle. Jeho prejav by som prirovnal ku kázaniu pomäteného farára. Je to originálne, trefné a idú z toho silné emócie.
Album číslo dva alebo „ak chceš získať pravdivú predstavu, musíš sa pritom postaviť na hlavu“

HORÚCE HLAVY, 1991
Rozporuplný. Tak sa dá jedným slovom opísať ďalší album od BLAS – HORÚCE HLAVY. Po geniálnom XMETOVE je menším sklamaním. HORÚCE HLAVY sa už nenesú v pomalom, nebezpečnom tempe so strašidelnou kakofóniou zvukov. Väčšina piesní je rýchla a veselá. Očividne je za tým filozofia, aby si mohol fanúšik BLAS konečne na ich hudbu poriadne zatancovať. Táto poloha mi však veľmi nesadne.

Zmenil sa aj Kaščákov prejav. Už svojím geniálnym štýlom neprednáša a nekáže. Na celom albume už iba normálne spieva, čo je veľká škoda. Po hudobnej stránke ma HORÚCE HLAVY takisto nechytili veľmi za srdce. Veľa dobrých textov (napríklad v piesňach „O“ alebo „Každý kydá“) ťahajú nadol slabšie hudobné nápady. Iné songy, ako napríklad „Celý svet bude plný pohody...“ a „Pavúk“, sú zas na môj vkus až príliš dlhé a vo svojich inštrumentálnych častiach neposkytujú až také hudobné skvosty alebo bláznovstvá ako to bolo pravidlom na predošlom albume.
Ale samozrejme sa aj tu nájdu vynikajúce piesne. Dve moje najobľúbenejšie sú práve tie najpomalšie: „Postavme sa na hlavu“, s podmanivým egyptským motívom, ku ktorej bol natočený aj pôsobivý čiernobiely videoklip a omamná „Anaerobicus communis“ s perfektným dvoj- (alebo až troj-?) zmyslovým textom. Dobré sú aj niektoré songy z rýchlejšieho súdka („Buldozér“, titulná „Horúce hlavy“ alebo „Hore bez“). Im tanečný kabát neškodí. Takisto zaujímavá je aj inštrumentálna „Prajem si, aby si aj krysy dolu v prízemí utkali z hodvábu hojdaciu sieť“. Všetko ostatné je už iba slabým odvarom pôvodnej tvorby.

Je to samozrejme veľká škoda, že sa im pri HORÚCICH HLAVÁCH už nepodarilo nadviazať na vysoký štandard albumu XMETOV. Väčšinou sa však podobné kultové dielo podarí iba raz. Na ďalšom (a doteraz poslednom) albume sa im však podarilo si svoje renomé vylepšiť.

Album číslo tri alebo „iba raz si môžem dovoliť napísať niečo tak povrchné ako túto báseň“

IBA RAZ, 1994
IBA RAZ sa už neženie v šialenom tanečnom rytme ako jeho predchodca. Kapela zatiahla za ručnú brzdu a urobila zdravý mix z pomalých a rýchlejších piesní. Album je ladený sviežo a veľmi sebavedomo. Nehrá sa ani na XMETOV, ani na HORÚCE HLAVY a veľmi dobre funguje aj sám osebe.

Štruktúra piesní je dohnaná až do akejsi extrémnej jednoduchosti, až predvídateľnosti. Najprv hudobný nástup, potom text, potom inštrumentálna časť, potom PRESNE TEN ISTÝ text, potom inštrumentálna časť, potom pointa, ktorá tvorí väčšinou jeden nový verš navyše a potom záverečná časť (príkladov je mnoho: „Mäkkýše“, „Tunel“, „Iba raz“, „Banality reality“). Pieseň „Prestaň byť taká hrozne múdra“ je zase postavená iba na dvoch akordoch. Jednoduchosť však samozrejme neznamená nižšiu kvalitu.

Zaujímavosťou je, že Kaščák tu často spieva o vzťahu k nežnému pohlaviu („Elektráreň“, „Prestaň byť taká hrozne múdra“ a titulná „Iba raz“). Samozrejme opäť originálne a bez príchuti gýča („naložím si ťa  na káru, odveziem ťa do baru, tam si vypijeme do páru, dve deci opojného nektáru a zmeníme sa v beztvarú hmotu plnú pohody, čo skočí šípku do vody“).

Podľa mňa najväčším prekvapením albumu je keď po omamnej „Iba raz“ príde rýchly a veselý nástup známej piesne „Parné valce“. Ten pôsobí ako výstrel z dela - okamžite zobudí a vyčaruje úsmev na tvári. Na IBA RAZ môžeme nájsť aj song „Anča kráča, auto fičí“, známy už z predošlého albumu. Ten sa tu prezentuje v novom, až orchestrálnom prevedení a s takýmto kabátom sa mi aj viac páči. Okrem iného tým BLAS zase raz dokazujú, že majú humor.CAPTCHA Image


neviem precitat!
Počet príspevkov na stránku:
CharlesTop
fuck you robot http://comprar-ciallis-sinreceta.com/
25.05. '18 * 16:46
cialis generico 20
precio cialis comprar cialis
http://comprar-ciallis-sinreceta.com/ comprar cialis
comprar cialis precio cialis
ElbertNoria
fuck you robot http://comprar-cialis-generico.net/
25.05. '18 * 06:00
comprar cialis 10 mg
cialis cialis necesita receta
http://comprar-cialis-generico.net/
comprar cialis comprar cialis madrid
pamGrido
fuck you robot https://aluixnetwork.com/
24.05. '18 * 00:23
urwfmqeiak
generic viagra 100mg cheap generic viagra generic viagra reviews viagra online
KevinhoG
fuck you robot http://viagraivo.com/
22.05. '18 * 20:58
viagra generico espana KevinhoG
kohinoor viagra http://viagraivo.com countries where you can buy viagra viagra generic name
KevinhoG
fuck you robot http://viagraivo.com/
22.05. '18 * 18:46
viagra generico precio KevinhoG
what do i need to tell my doctor to get viagra http://viagraivo.com how long does.viagra work after taking.it buy generic viagra online
RichardUnuri
fuck you robot http://canadamypharmacykee.com/
22.05. '18 * 12:35
sildenafil 25 mg dosage
viagra online usa no prescription
viagra without doctor prescription
prescription viagra online cheap
viagra without a doctor prescription usa
super-o sildenafil 50 mg
aarp recommended canadian pharmacies
viagra cialis buy uk
canadian pharmacies online prescriptions
can you get viagra in boots
vrchoome
fuck you robot http://cialisserfher.com
22.05. '18 * 10:45
aqgynotxda
Not taking misoprostol in this manner could lead to a higher chance of failure for pregnancies beyond 7 weeks. Heat up your body with the newest product of online generic cialis because it is powerful medication Normalize your ratio of omega-3 to omega-6 fats by taking a high-quality krill oil and reducing your intake of most processed vegetable oils.,These drugs delay the recurrence of cancer and prolong survival in most women. Online pharmacy serves you at tadalafil generic ! Order reliable products from us. Medical website by Glacial MultimediaThe material contained on this site is for informational purposes only and is not intended to be a substitute for professional medical advice, diagnosis, or treatment., There is nothing to be embarrassed about and remember: Even your doctor and nurse undergo these same tests to take care of their own health. http://cialisserfher.com/ I am also a mold victim, and have got allergic bronchopulmonary aspergillosis that has no cure.
ACealtert
fuck you robot
22.05. '18 * 07:32
bad credit loans fast us vs fast
car loans on bad credit bad credit loan cash advance loan loans on bad credit score i need loans loans on rvs bad credit cash advance personal loans bad credit online approval what are unsecured installment loans installment loans installment loan advantages of installment loans
KennyVof
fuck you robot http://viagramakay.com/
22.05. '18 * 06:52
pharmacy prices viagra
sildenafil 50 mg mujeres
viagra without prescription
cheap viagra tablets uk
viagra without doctor
generic viagra availability
list of reputable canadian pharmacies
can i take viagra with blood pressure pills
canadian pharmacies online
sildenafil citrate buy uk
PashaTah
fuck you robot http://viagraiusd.com/
19.05. '18 * 03:04
viagra in boots
viagra discret|canadian generic viagra pills|venden viagra sin recet|cvs pharmacy price viagra|comment ou acheter du viagra|buy cheap viagra tesco online|wow look it viagra for her|cialisprobe viagra|compare cialis and viagra|look there viagra overnight|top verkaufen viagra150mg|400 mg viagra|viagra generic free|viagra cream sale|we recommend cheap viagra soft|buy cheap viagra coupon now|cerco viagra cialis levitr|click now how to get viagra|getting viagra no prescription|sex drug viagra australia|ranbaxy viagra price in india|viagra einnahme wann|yahoo buy place viagra to best|jersey viagra|order generic ca viagra|preise schweiz viagra|viagra online order guide|precios de viagra uk|buy 5 mg viagra online|compro viagra foro|muestras libres oof viagra|viagra canada en ligne|viagra con envio|miglior viagra online|prescription charge for viagra|can buy viagra vietnam|viagrande zero assoluto|pfizer viagra samples in usa|generic viagra in stores|where buy generic viagra|viagra levitra generique|la farmacia del canada viagra|good choice cialis or viagra|viagra amico del cuore|get viagra free trial|viagra cost 6 pills 100mg|fast buy generic viagra|prescriptions for viagra|viagra 50 achat|prescripcin viagra|good choice wwwviagracom|genrico en viagra britnico|viagra sus efecto|viagra 100mg cialis|viagra broadway services|preiswertes viagra kaufen|marke viagra ohne verordnung|viagra singapore price|generic viagra with paypal|achat viagra online|ohio viagra bill|viagra generique achat|sm generic viagra|viagra for sale mastercard|costo viagra|usefull link pfizer viagra|viagra for women free samples|viagra tablets side effects|discount viagra or cialis|just try dose viagra|free viagra to sex offenders|look there viagra discount|viagra soft buy uk|pfizer best viagra quality|how often one can use viagra|viagra pills 3000g|viagra welche wirkung|how good is 100mg viagra|generic viagra for sale online|viagra online sito sicuro|free trial of viagra coupon|online viagra preisvergleich|cheap viagra uk buy|cost of viagra for dogs|best price viagra in australia|buy pfizer viagra australia|get prescribed viagra online|hard viagra online|lowest prices for viagra plus|viagra online in contrassegno|usa viagra descuento|viagra dosis diaria|prescrizione viagra libero uk|cheapest price on 100mg viagra|generic viagra india quality|only today viagra on women|viagra al mattino|buy viagra las vegas|viagra bereber|viagra for sale ireland|viagra price at costco 2011|look here viagra in spain|viagra wirkstoffmenge|viagra nebenwirkungen symptome|where to get cheapest viagra|only here viagra online order|diabetes and viagra|canada viagra cialis on line|viagra jus de pamplemousse|cost of 1 viagra tablet|cheap viagra search generic|viagra online in nederland|viagra les effets secondaire|viagra kaufen ohne|viagra st maarten|viagra altitude sickness|viagra sale boots|is viagra safe to use|viagra pills generic|achat viagra site fiable|acheter viagra en tunisie|generico do viagra suvvia|viagra for men price bangalore|nz viagra|viagra herstellungskosten|viagra paypal bestellen|cheapest viagra in the uk|achat viagra generique france|i recommend viagra samples|cheapest buy viagra soft|precio viagra marbella|where to get cheap viagra|viagra generic uk|viagra blue california|viagra bologna|viagra generico reveiw|look here ordering viagra|patent date viagra expire|viagra venta en lnea|viagra 100mg 4 st preis|viagra how much cost|preis viagra rezeptfre|enter site buy viagra no rx|acheter du vrai viagra|uk cheapest viagra 100mg|crush viagra tablets|viagra 50mg france|dove comprare viagra a napoli|canadian drugs online viagra|donde comprar viagra foro|viagra im internet|efectos viagra cuerpo humano|viagra sildenafil tabletas|pump with viagra i can use a|where to get safe viagra pills|only today viagra for sale|order levitra free viagra|viagra uk consegna|cheap viagra by postal order|viagra sale in pakistan|canada super viagra|viagra barata espa241a|viagra une heure|we recommend viagra price usa|brand viagra buy online uk|viagra online uk paypal|which levitra or better viagra|when to take 100mg viagra|viagra online sale uk|viagra quanto dur|cheap viagra 120mg|i recommend pfizer viagra|buy to best viagra echeck|viagra onset of action|viagra used to wonder for me|wow buy generic viagra cheap|generic viagra chewable|viagra for sale in nz|achat viagra cialis levitra|viagra espagne sans ordonnanc|viagra rrp australia|johannesburg viagra|viagra et derivs|generic viagra german remedies|viagra pharmacy prices cvs|viagra in boots|try it cheaper viagra|rx suisse viagra|follow link viagra overnight|viagra dosage duration|viagra generico vendita online|buy viagra t shirt|viagra generique biogara|cheap online viagra sales|viagra super active italiano|commande viagra pfizer|real viagra online canada|where to buy viagra in greece|viagra medicamento generico|best sites buy generic viagra|donde comprar viagra generico|can i buy viagra in korea|ab wann kann man viagra kaufen|cheap drugs viagra|follow link buy viagra china|viagra ohne rezept nachnahme|viagra grati|viagra best non|pldora barata de viagra|viagra paypal buy|washington post female viagra|visit web site viagra uk|prices buy viagra cialas|viagra cialis trial pack|wow look it online viagra soft|viagra med alkohol|how to order viagra|25 mg viagra recreational|buy viagra in seattle|cost viagra philippines|male enhancement viagra|viagra prices comparison|costo di viagra|viagra ciali|viagra wirkung levitra|viagra lasts how long|viagra kopior|50mg generic viagra|look here buy viagra for women|tried viagra casual use|testosterone test and viagra|how to get free viagra pills|can you buy viagra at pharmacy|viagra e succo di pompelm|viagra tablets 100mg price|buy viagra uk online paypal|prezzo viagra in italia|nebenwirkungen viagra|achete viagra|dog viagra|cheapest shop to buy viagra|just try drug generic viagra|viagra 100mg or cialis 20mg|viagra services|buy viagra from us pharmacy|viagra in holland|prezzo ufficiale viagra|viagra is what just as good|atlantic viagra|can buy viagra malaysia

http://viagraiusd.com/ - viagra
buy viagra

viagra discret|canadian generic viagra pills|venden viagra sin recet|cvs pharmacy price viagra|comment ou acheter du viagra|buy cheap viagra tesco online|wow look it viagra for her|cialisprobe viagra|compare cialis and viagra|look there viagra overnight|top verkaufen viagra150mg|400 mg viagra|viagra generic free|viagra cream sale|we recommend cheap viagra soft|buy cheap viagra coupon now|cerco viagra cialis levitr|click now how to get viagra|getting viagra no prescription|sex drug viagra australia|ranbaxy viagra price in india|viagra einnahme wann|yahoo buy place viagra to best|jersey viagra|order generic ca viagra|preise schweiz viagra|viagra online order guide|precios de viagra uk|buy 5 mg viagra online|compro viagra foro|muestras libres oof viagra|viagra canada en ligne|viagra con envio|miglior viagra online|prescription charge for viagra|can buy viagra vietnam|viagrande zero assoluto|pfizer viagra samples in usa|generic viagra in stores|where buy generic viagra|viagra levitra generique|la farmacia del canada viagra|good choice cialis or viagra|viagra amico del cuore|get viagra free trial|viagra cost 6 pills 100mg|fast buy generic viagra|prescriptions for viagra|viagra 50 achat|prescripcin viagra|good choice wwwviagracom|genrico en viagra britnico|viagra sus efecto|viagra 100mg cialis|viagra broadway services|preiswertes viagra kaufen|marke viagra ohne verordnung|viagra singapore price|generic viagra with paypal|achat viagra online|ohio viagra bill|viagra generique achat|sm generic viagra|viagra for sale mastercard|costo viagra|usefull link pfizer viagra|viagra for women free samples|viagra tablets side effects|discount viagra or cialis|just try dose viagra|free viagra to sex offenders|look there viagra discount|viagra soft buy uk|pfizer best viagra quality|how often one can use viagra|viagra pills 3000g|viagra welche wirkung|how good is 100mg viagra|generic viagra for sale online|viagra online sito sicuro|free trial of viagra coupon|online viagra preisvergleich|cheap viagra uk buy|cost of viagra for dogs|best price viagra in australia|buy pfizer viagra australia|get prescribed viagra online|hard viagra online|lowest prices for viagra plus|viagra online in contrassegno|usa viagra descuento|viagra dosis diaria|prescrizione viagra libero uk|cheapest price on 100mg viagra|generic viagra india quality|only today viagra on women|viagra al mattino|buy viagra las vegas|viagra bereber|viagra for sale ireland|viagra price at costco 2011|look here viagra in spain|viagra wirkstoffmenge|viagra nebenwirkungen symptome|where to get cheapest viagra|only here viagra online order|diabetes and viagra|canada viagra cialis on line|viagra jus de pamplemousse|cost of 1 viagra tablet|cheap viagra search generic|viagra online in nederland|viagra les effets secondaire|viagra kaufen ohne|viagra st maarten|viagra altitude sickness|viagra sale boots|is viagra safe to use|viagra pills generic|achat viagra site fiable|acheter viagra en tunisie|generico do viagra suvvia|viagra for men price bangalore|nz viagra|viagra herstellungskosten|viagra paypal bestellen|cheapest viagra in the uk|achat viagra generique france|i recommend viagra samples|cheapest buy viagra soft|precio viagra marbella|where to get cheap viagra|viagra generic uk|viagra blue california|viagra bologna|viagra generico reveiw|look here ordering viagra|patent date viagra expire|viagra venta en lnea|viagra 100mg 4 st preis|viagra how much cost|preis viagra rezeptfre|enter site buy viagra no rx|acheter du vrai viagra|uk cheapest viagra 100mg|crush viagra tablets|viagra 50mg france|dove comprare viagra a napoli|canadian drugs online viagra|donde comprar viagra foro|viagra im internet|efectos viagra cuerpo humano|viagra sildenafil tabletas|pump with viagra i can use a|where to get safe viagra pills|only today viagra for sale|order levitra free viagra|viagra uk consegna|cheap viagra by postal order|viagra sale in pakistan|canada super viagra|viagra barata espa241a|viagra une heure|we recommend viagra price usa|brand viagra buy online uk|viagra online uk paypal|which levitra or better viagra|when to take 100mg viagra|viagra online sale uk|viagra quanto dur|cheap viagra 120mg|i recommend pfizer viagra|buy to best viagra echeck|viagra onset of action|viagra used to wonder for me|wow buy generic viagra cheap|generic viagra chewable|viagra for sale in nz|achat viagra cialis levitra|viagra espagne sans ordonnanc|viagra rrp australia|johannesburg viagra|viagra et derivs|generic viagra german remedies|viagra pharmacy prices cvs|viagra in boots|try it cheaper viagra|rx suisse viagra|follow link viagra overnight|viagra dosage duration|viagra generico vendita online|buy viagra t shirt|viagra generique biogara|cheap online viagra sales|viagra super active italiano|commande viagra pfizer|real viagra online canada|where to buy viagra in greece|viagra medicamento generico|best sites buy generic viagra|donde comprar viagra generico|can i buy viagra in korea|ab wann kann man viagra kaufen|cheap drugs viagra|follow link buy viagra china|viagra ohne rezept nachnahme|viagra grati|viagra best non|pldora barata de viagra|viagra paypal buy|washington post female viagra|visit web site viagra uk|prices buy viagra cialas|viagra cialis trial pack|wow look it online viagra soft|viagra med alkohol|how to order viagra|25 mg viagra recreational|buy viagra in seattle|cost viagra philippines|male enhancement viagra|viagra prices comparison|costo di viagra|viagra ciali|viagra wirkung levitra|viagra lasts how long|viagra kopior|50mg generic viagra|look here buy viagra for women|tried viagra casual use|testosterone test and viagra|how to get free viagra pills|can you buy viagra at pharmacy|viagra e succo di pompelm|viagra tablets 100mg price|buy viagra uk online paypal|prezzo viagra in italia|nebenwirkungen viagra|achete viagra|dog viagra|cheapest shop to buy viagra|just try drug generic viagra|viagra 100mg or cialis 20mg|viagra services|buy viagra from us pharmacy|viagra in holland|prezzo ufficiale viagra|viagra is what just as good|atlantic viagra|can buy viagra malaysia
Stránky: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 |